Movies

Tuesday, December 12, 2017

New on Blu-ray & DVD for December 12, 2017 - "Home Again,"

Home Again
Starring: Reese Witherspoon
Rated PG-13


Life for a single mom in Los Angeles takes an unexpected turn when she allows three young guys to move in with her.

Ever been to a movie that not only you were embarrassed to be seen watching but actually embarrassed for everyone in it?

“Home Again” is that movie.

Everything in this film is formulaic and cliché, almost as if the producers were reading a step-by-step manual on how to write a romantic comedy. The film simply has no soul, no comic pacing and no connection with its audience.

“Hone Again” is a flat and uninspired piece of drivel not worthy of your attention.

It gets a D and is rated PG-13.


Check out a ton of Reese Witherspoon films at dvd.netflix.com and use this code for special 
discounts and cool prizes --- click this link ---> http://bit.ly/dvdtonyt

Kingsman: The Golden Circle
Starring: Taron Egerton and Julianne Moore
Rated R 


When their headquarters are destroyed and the world is held hostage, the Kingsman's journey leads them to the discovery of an allied spy organization in the US. These two elite secret organizations must band together to defeat a common enemy.

"Kingsman: The Golden Circle" is an entertaining film replete with wonderfully filmed action sequences, cool spy devices, plot twists and even a few surprising plot twists.
The film begins with a white knuckle roller coaster ride of a car chase but soon the energy begins to drizzle out as the film meanders through character introductions and plot setups.
"Kingsman: The Golden Circle" needed a decisive plot allowing better interaction between the characters. The film just spends too much time on trying to recreate a villain as evil and maniacal as Samuel L. Jackson's "Valentine," from the first film. 
The result is Julianne Moore's evil "Poppy," is about as sinister as a criminal from the old "Batman" TV show with more camp than menace. 
"Kingsman: The Golden Circle" ends up a nice romp, but falls short of the original.
It gets a C and is rated R.

Thursday, December 7, 2017

What's Your Favorite Christmas Film?

With just a few days to go before Christmas, I was thinking what are the absolute best Christmas movies of all time.

And even though there are literally hundreds of films devoted to raising your holiday spirits, only a few can be called Christmas Classics.

So, here are my 5 top Christmas films.

5. Die Hard (1988) 


Yes the 1988 film starring Bruce Willis and Alan Rickman is a Christmas movie as much as it is an action film.




4. Home Alone (1990) 


Little Kevin, played by Macaulay Culkin gets stranded at home for the holidays and has to defend his house from two robbers, all the while learning the meaning of Christmas.







3. The Nightmare Before Christmas (1993) 


Even 24 years after its release, Tim Burton's The Nightmare Before Christmas still holds up and has even achieved cult status.






2. A Christmas Story (1983) 


Based on the book “In God We Trust, All Others Pay Cash,” by Jean Sheppard. The story of Ralphie and his family have been seriously embedded in our Christmas traditions.






1. Miracle on 34th Street (1947) 



Miracle of 34th Street has been remade at least 10 times, but the favorite is the 1947 version starring Edmond Gwenn, Maureen O'Hara and a very young Natalie Wood.



Of course there are some honorable mention Christmas films, It's a Wonderful Life, A Muppet Christmas Carol, Family Man, National Lampoon's Christmas Vacation, Elf and Scrooged with Bill Murray.

Check them all out at dvd.netflix.com  and have a great holiday season!  

Wednesday, December 6, 2017

The Broadcast Film Critics Announce Their Nominations


As a member of the Broadcast Film Critics Association (BFCA), it is my pleasure to announce this year's nominations for the best of the best in cinema and television.

This upcoming event on January 11, 2018 will mark our 23rd year presenting the Critic's Choice Awards for excellence in cinema.

Make sure you tune in to the awards show on January 11th on The CW to find out who we selected and if you agree with the critics.






“THE SHAPE OF WATER” AND “FEUD: BETTE AND JOAN” LEAD NOMINATIONS
FOR THE 23rd
 ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS 

 
“THE SHAPE OF WATER” TOPS FILM NOMINEES WITH 14 POSSIBLE AWARDS
 
“FEUD: BETTE AND JOAN” COULD TAKE HOME SIX AWARDS
 
NETFLIX LEADS NETWORKS WITH 20 NOMINATIONS
 
GALA EVENT WILL AIR LIVE ON THE CW NETWORK THURSDAY, JANUARY 11, 2018
FROM THE BARKER HANGAR IN SANTA MONICA

(Los Angeles, CA – December 6, 2017) – The Broadcast Film Critics Association (BFCA) and the Broadcast Television Journalists Association (BTJA) announced today the nominees for the 23rd Annual Critics’ Choice Awards.  The winners will be revealed live at the star-studded Critics’ Choice Awards gala on Thursday, January 11, 2018.  

The awards show will return to The CW Network and will be broadcast LIVE that night from 8:00 – 10:00pm ET/PT.


“The Shape of Water” leads all films this year with 14 nominations including Best Picture, Sally Hawkins for Best Actress, Richard Jenkins for Best Supporting Actor, Octavia Spencer for Best Supporting Actress, Guillermo del Toro for both Best Director and Best Original Screenplay alongside Vanessa Taylor, Dan Laustsen for Best Cinematography, Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, and Jeff Melvin for Best Production Design, Sidney Wolinsky for Best Editing, Luis Sequeira for Best Costume Design, Best Hair and Makeup, Best Visual Effects, Best Sci-Fi or Horror Movie, and Alexandre Desplat for Best Score.

“Call Me By Your Name,” “Dunkirk,” “Lady Bird,” and “The Post” impressed with eight nominations each, and are all in the running for Best Picture and Best Director, among others.  “Blade Runner 2049” earned seven nominations, followed by “The Big Sick” and “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” each with six, and “Get Out” and “I, Tonya” with five.

There are a number of multiple award nominees, led by Kumail Nanjiani with three, who, with his work on both “The Big Sick” and “Silicon Valley” is eligible for both Film and Television honors this year.  He is up for Best Original Screenplay alongside wife Emily V. Gordon, and Best Actor in a Comedy for “The Big Sick” as well as Best Supporting Actor in a Comedy Series for “Silicon Valley.”  

With many of the nominated films’ creators taking on multiple roles, Greta Gerwig, Martin McDonagh, Jordan Peele, and Guillermo del Toro are all nominated for both Best Director and Best Original Screenplay.  James Franco is nominated for Best Actor and Best Actor in a Comedy for his work in “The Disaster Artist,” while breakout star Tiffany Haddish is up for Best Supporting Actress and Best Actress in a Comedy for her role in “Girls Trip.”  Margot Robbie and Saoirse Ronan will compete against each other in two categories – Best Actress and Best Actress in a Comedy – for their roles in “I, Tonya” and “Lady Bird,” respectively.


Netflix leads the television honors with 20 nominations, followed by HBO with 15, FX with 13, and ABC with 12.  Topping the list of nominated series is Feud: Bette and Joan (FX) with six.  Big Little Lies (HBO) and Fargo (FX) follow closely behind with five each, as does Glow (Netflix) with four nominations.  American Gods(Starz), Black-ish (ABC), Game of Thrones (HBO), Godless (Netflix), The Good Fight (CBS All Access), The Handmaid’s Tale (Hulu), The Marvelous Mrs. Maisel(Amazon), This Is Us (NBC), and The Wizard of Lies (HBO) each earned three nominations.  Other multi-nominated series include America’s Got Talent (NBC), American Crime (ABC), American Vandal (Netflix), Better Call Saul (AMC), The Big Bang Theory (CBS), Billions (Showtime), Chopped (Food Network), The Crown(Netflix), Dancing with the Stars (ABC), Fixer Upper (HGTV), Fresh Off The Boat(ABC), The Good Place (NBC), I Am Elizabeth Smart (Lifetime), Master of None(Netflix), Modern Family (ABC), RuPaul’s Drag Race (LOGOtv), Silicon Valley(HBO), The Sinner (USA), Stranger Things (Netflix), and Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix), each with two nominations.

“2017 has proved to be an incredibly exciting year in movies – and one of the most wide-open in terms of awards possibilities,” said BFCA President Joey Berlin.  “The mix of legendary filmmakers and performers along with vibrant new voices representing fresh and varied styles and perspectives has entertained and challenged critics and audiences alike.  It’s been a joy to experience these films and we can’t wait to celebrate them all on January 11th.”

“Choosing a handful of outstanding programs or personalities to nominate in any category is a daunting task given the sheer volume of high quality options today on broadcast and cable television and streaming services,” said BTJA President Ed Martin.  “But after much careful consideration and thoughtful debate I believe we have filled all of our categories with the most deserving nominees.”  

“The Critics’ Choice Awards” are bestowed annually by the BFCA and BTJA to honor the finest in cinematic and television achievement.  The BFCA is the largest film critics' organization in the United States and Canada, representing more than 300 television, radio and online critics.  BFCA members are the primary source of information for today's film-going public. BTJA is the collective voice of journalists who regularly cover television for TV viewers, radio listeners and online audiences.  Historically, the “Critics’ Choice Awards” are the most accurate predictor of the Academy Award nominations.
The 23rd Annual Critics' Choice Awards show will be produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment.  The BFCA and BTJA are represented by Dan Black of Greenberg Traurig and WME.


About BFCA/BTJA
The Broadcast Film Critics Association (BFCA) is the largest film critics organization in the United States and Canada, representing more than 300 television, radio and online critics. The Broadcast Television Journalists Association (BTJA) is a partner organization to the BFCA and includes TV, radio and Internet journalists who cover television on a regular basis.

For more information, visit: www.CriticsChoice.com.
  
Follow the 23rd Annual Critics’ Choice Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards.


# # # 

FILM NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

BEST PICTURE
The Big Sick 
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk 
The Florida Project
Get Out 
Lady Bird 
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

BEST ACTOR
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour 

BEST ACTRESS
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird 
Meryl Streep – The Post

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name 

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney - I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird 
Octavia Spencer – The Shape of Water

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder 

BEST ACTING ENSEMBLE
Dunkirk 
Lady Bird 
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird 
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk 
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird 
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah and Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 
Jordan Peele – Get Out 

BEST ADAPTED SCREENPLAY
James Ivory – Call Me by Your Name 
Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist
Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound
Aaron Sorkin – Molly’s Game 
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins – Blade Runner 2049 
Hoyte van Hoytema – Dunkirk 
Dan Laustsen – The Shape of Water
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

BEST PRODUCTION DESIGN
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water
Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

BEST EDITING
Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk 
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN
Renée April – Blade Runner 2049
Mark Bridges – Phantom Thread
Jacqueline Durran – Beauty and the Beast 
Lindy Hemming – Wonder Woman
Luis Sequeira – The Shape of Water

BEST HAIR AND MAKEUP
Beauty and the Beast
Darkest Hour 
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder

BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST ANIMATED FEATURE
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

BEST ACTION MOVIE
Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST COMEDY
The Big Sick
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

BEST ACTOR IN A COMEDY
Steve Carell – Battle of the Sexes
James Franco – The Disaster Artist
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Blade Runner 2049
Get Out
It
The Shape of Water

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

BEST SONG
Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman

BEST SCORE
Alexandre Desplat – The Shape of Water
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer - Dunkirk


NOMINEES BY FILM FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

BABY DRIVER (2)
Best Editing - Paul Machliss, Jonathan Amos 
Best Action Movie

BATTLE OF THE SEXES (2)
Best Actor in a Comedy – Steve Carell
Best Actress in a Comedy – Emma Stone 

BEAUTY AND THE BEAST (4)
Best Production Design - Sarah Greenwood, Katie Spencer
Best Costume Design - Jacqueline Durran  
Best Hair and Makeup
Best Song – “Evermore” 

THE BIG SICK (6) 
Best Picture
Best Supporting Actress – Holly Hunter 
Best Original Screenplay - Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
Best Comedy
Best Actor in a Comedy – Kumail Nanjiani 
Best Actress in a Comedy – Zoe Kazan 

BLADE RUNNER 2049 (7) 
Best Cinematography - Roger Deakins 
Best Production Design - Dennis Gassner, Alessandra Querzola 
Best Editing – Joe Walker
Best Costume Design - Renee April
Best Visual Effects
Best Sci-Fi or Horror Movie
Best Score - Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer 

BPM (BEATS PER MINUTE) (1) 
Best Foreign Language Film

THE BREADWINNER (1) 
Best Animated Feature

CALL ME BY YOUR NAME (8) 
Best Picture
Best Actor - Timothée Chalamet
Best Supporting Actor – Armie Hammer
Best Supporting Actor - Michael Stuhlbarg
Best Director - Luca Guadagnino 
Best Adapted Screenplay – James Ivory 
Best Cinematography - Sayombhu Mukdeeprom
Best Song – “Mystery of Love”  

COCO (2)
Best Animated Feature
Best Song – “Remember Me” 

DARKEST HOUR (4) 
Best Picture
Best Actor – Gary Oldman
Best Hair and Makeup
Best Score - Dario Marianelli 

DESPICABLE ME 3 (1) 
Best Animated Feature

THE DISASTER ARTIST (4) 
Best Actor – James Franco
Best Adapted Screenplay - Scott Neustadter and Michael H. Weber 
Best Comedy
Best Actor in a Comedy – James Franco 

DOWNSIZING (1) 
Best Supporting Actress – Hong Chau 

DUNKIRK (8) 
Best Picture
Best Acting Ensemble 
Best Director – Christopher Nolan 
Best Cinematography - Hoyte van Hoytema 
Best Production Design - Nathan Crowley, Gary Fettis 
Best Editing - Lee Smith 
Best Visual Effects
Best Score - Hans Zimmer 

A FANTASTIC WOMAN (1) 
Best Foreign Language Film

FIRST THEY KILLED MY FATHER (1) 
Best Foreign Language Film

THE FLORIDA PROJECT (3) 
Best Picture
Best Supporting Actor – Willem Dafoe
Best Young Actor/Actress – Brooklynn Prince 

GET OUT (5) 
Best Picture
Best Actor - Daniel Kaluuya
Best Director – Jordan Peele 
Best Original Screenplay – Jordan Peele 
Best Sci-Fi or Horror Movie

GIFTED (1) 
Best Young Actor/Actress – Mckenna Grace 

GIRLS TRIP (3) 
Best Supporting Actress – Tiffany Haddish 
Best Comedy
Best Actress in a Comedy – Tiffany Haddish 

THE GREATEST SHOWMAN (1) 
Best Song – “This Is Me” 

I, TONYA (5) 
Best Actress – Margot Robbie 
Best Supporting Actress – Allison Janney 
Best Hair and Makeup
Best Comedy
Best Actress in a Comedy – Margot Robbie 

IN THE FADE (1) 
Best Foreign Language Film

IT (1) 
Best Sci-Fi or Horror Movie

LADY BIRD (8) 
Best Picture
Best Actress – Saoirse Ronan
Best Supporting Actress – Laurie Metcalf 
Best Acting Ensemble 
Best Director – Greta Gerwig 
Best Original Screenplay – Greta Gerwig 
Best Comedy
Best Actress in a Comedy – Saoirse Ronan 

THE LEGO BATMAN MOVIE (1) 
Best Animated Feature

LOGAN (3) 
Best Supporting Actor – Patrick Stewart
Best Young Actor/Actress – Dafne Keen 
Best Action Movie

LOVING VINCENT (1) 
Best Animated Feature

MARSHALL (1) 
Best Song – “Stand Up for Something” 

THE MEYEROWITZ STORIES (NEW AND SELECTED) (1) 
Best Actor in a Comedy – Adam Sandler 

MOLLY’S GAME (2) 
Best Actress – Jessica Chastain 
Best Adapted Screenplay – Aaron Sorkin 

MUDBOUND (4) 
Best Supporting Actress – Mary J. Blige
Best Acting Ensemble 
Best Adapted Screenplay - Dee Rees and Virgil Williams 
Best Cinematography - Rachel Morrison 

MURDER ON THE ORIENT EXPRESS (1) 
Best Production Design - Jim Clay, Rebecca Alleway 

PHANTOM THREAD (4) 
Best Actor – Daniel Day-Lewis
Best Production Design - Mark Tildesley, Veronique Melery 
Best Costume Design - Mark Bridges 
Best Score - Jonny Greenwood 

THE POST (8) 
Best Picture
Best Actor – Tom Hanks
Best Actress – Meryl Streep
Best Acting Ensemble 
Best Director – Steven Spielberg 
Best Original Screenplay - Liz Hannah and Josh Singer
Best Editing - Michael Kahn, Sarah Broshar 
Best Score - John Williams 

THE SHAPE OF WATER (14) 
Best Picture
Best Actress – Sally Hawkins 
Best Supporting Actor – Richard Jenkins
Best Supporting Actress – Octavia Spencer 
Best Director – Guillermo del Toro 
Best Original Screenplay - Guillermo del Toro and Vanessa Taylor
Best Cinematography - Dan Laustsen 
Best Production Design - Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin 
Best Editing - Sidney Wolinsky 
Best Costume Design - Luis Sequeira
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Sci-Fi or Horror Movie
Best Score - Alexandre Desplat

THE SQUARE (1) 
Best Foreign Language Film

STRONGER (1) 
Best Actor – Jake Gyllenhaal

THELMA (1) 
Best Foreign Language Film

THOR: RAGNAROK (3) 
Best Visual Effects
Best Action Movie
Best Actor in a Comedy – Chris Hemsworth 

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI (6) 
Best Picture
Best Actress - Frances McDormand
Best Supporting Actor – Sam Rockwell
Best Acting Ensemble 
Best Director – Martin McDonagh 
Best Original Screenplay – Martin McDonagh 

WAR FOR THE PLANET OF THE APES (2) 
Best Visual Effects
Best Action Movie

WONDER (3) 
Best Young Actor/Actress – Jacob Tremblay 
Best Adapted Screenplay - Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky
Best Hair and Makeup

WONDER WOMAN (3) 
Best Costume Design - Lindy Hemming
Best Visual Effects
Best Action Movie

WONDERSTRUCK (1) 
Best Young Actor/Actress – Millicent Simmonds 


TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

Best Drama Series
American Gods (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)

Best Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

Best Actress in a Drama Series
Caitriona Balfe – Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Robin Wright – House of Cards (Netflix)

Best Supporting Actor in a Drama Series
Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
David Harbour – Stranger Things (Netflix)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

Best Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

Best Comedy Series
The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
GLOW (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Modern Family (ABC)
Patriot (Amazon)

Best Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Ted Danson – The Good Place (NBC)
Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

Best Actress in a Comedy Series
Kristen Bell – The Good Place (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

Best Supporting Actor in a Comedy Series
Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Walton Goggins – Vice Principals (HBO)
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)
Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)
Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

Best Limited Series
American Vandal (Netflix)
Big Little Lies (HBO)
Fargo (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic)

Best Movie Made for TV
Flint (Lifetime)
I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
Sherlock: The Lying Detective (PBS)
The Wizard of Lies (HBO)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)
Ewan McGregor – Fargo (FX)
Jack O’Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Johnny Flynn – Genius (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)
Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

Best Talk Show
Ellen (NBC)
Harry (Syndicated)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Late Late Show with James Corden (CBS)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

Best Animated Series
Archer (FX)
Bob’s Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Danger & Eggs (Amazon)
Rick and Morty (Adult Swim)
The Simpsons (FOX)

Best Unstructured Reality Series
Born This Way (A&E)
Ice Road Truckers (History) 
Intervention  (A&E)
Live PD (A&E)
Ride with Norman Reedus (AMC) 
Teen Mom (MTV)

Best Structured Reality Series
The Carbonaro Effect (truTV)
Fixer Upper (HGTV)
The Profit (CNBC)
Shark Tank (ABC)
Undercover Boss (CBS)
Who Do You Think You Are? (TLC)

Best Reality Competition Series
America’s Got Talent (NBC)
Chopped (Food Network)
Dancing with the Stars (ABC)
Project Runway (Lifetime) 
RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)
The Voice (NBC) 

Best Reality Show Host
Ted Allen – Chopped (Food Network)
Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)
Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)
Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)
Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)


NOMINEES BY PROGRAM FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

AMERICA’S GOT TALENT, NBC (2)
Best Reality Competition Series
Best Reality Show Host – Tyra Banks

AMERICAN CRIME, ABC (2)
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Benito Martinez
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Regina King  

AMERICAN GODS, Starz (3)
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Ian McShane
Best Supporting Actress in a Drama Series – Gillian Anderson

AMERICAN HORROR STORY: CULT, FX (1)
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Evan Peters 

AMERICAN VANDAL, Netflix (2)
Best Limited Series 
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jimmy Tatro 

ARCHER, FX (1)
Best Animated Series

BATES MOTEL, A&E (1)
Best Actor in a Drama Series – Freddie Highmore

BETTER CALL SAUL, AMC (2)
Best Actor in a Drama Series – Bob Odenkirk
Best Supporting Actor in a Drama Series – Michael McKean 

THE BIG BANG THEORY, CBS (2) 
Best Comedy Series
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Mayim Bialik 

BIG LITTLE LIES, HBO (5)
Best Limited Series
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Nicole Kidman 
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Reese Witherspoon 
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Alexander Skarsgård
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Laura Dern

BILLIONS, Showtime (2) 
Best Actor in a Drama Series – Paul Giamatti
Best Supporting Actor in a Drama Series – Asia Kate Dillon

BLACK-ISH, ABC (3)
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Anthony Anderson 
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jenifer Lewis 

BOB’S BURGERS, FOX (1)
Best Animated Series

BOJACK HORSEMAN, Netflix (1)
Best Animated Series

BORN THIS WAY, A&E (1)
Best Unstructured Reality Series

BROCKMIRE, IFC (1)
Best Actor in a Comedy Series – Hank Azaria 

THE CARBONARO EFFECT, truTV (1)
Best Structured Reality Series

CHOPPED, Food Network (2)
Best Reality Competition Series
Best Reality Show Host – Ted Allen

THE CROWN, Netflix (2)
Best Drama Series 
Best Actress in a Drama Series – Claire Foy

DANCING WITH THE STARS, ABC (2)
Best Reality Competition Series
Best Reality Show Host – Tom Bergeron 

DANGER & EGGS, Amazon (1)
Best Animated Series 

ELLEN, NBC (1)
Best Talk Show

FARGO, FX (5)
Best Limited Series
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Ewan McGregor 
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Carrie Coon 
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – David Thewlis 
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Mary Elizabeth Winstead 

FEUD: BETTE AND JOAN, FX (6) 
Best Limited Series
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jessica Lange 
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Alfred Molina 
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Stanley Tucci 
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Judy Davis
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jackie Hoffman 

FIXER UPPER, HGTV (2)
Best Structured Reality Series
Best Reality Show Host – Joanna and Chip Gaines 

FLINT, Lifetime (1)
Best Movie Made for TV

FRESH OFF THE BOAT, ABC (2)
Best Actor in a Comedy Series – Randall Park 
Best Actress in a Comedy Series – Constance Wu 

GAME OF THRONES, HBO (3)
Best Drama Series
Best Supporting Actor in a Drama Series – Peter Dinklage 
Best Supporting Actress in a Drama Series – Emilia Clarke 

GENIUS, National Geographic (1)
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Johnny Flynn 

GLOW, Netflix (4)
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Alison Brie 
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Marc Maron 
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Betty Gilpin 

GODLESS, Netflix (3) 
Best Limited Series
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jeff Daniels 
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jack O’Connell 

THE GOOD FIGHT, CBS All Access (3)
Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski 
Best Supporting Actor in a Drama Series – Delroy Lindo 
Best Supporting Actress in a Drama Series – Cush Jumbo 

THE GOOD PLACE, NBC (2)
Best Actor in a Comedy Series – Ted Danson 
Best Actress in a Comedy Series – Kristen Bell 

THE HANDMAID’S TALE, Hulu (3)
Best Drama Series 
Best Actress in a Drama Series – Elisabeth Moss 
Best Supporting Actress in a Drama Series – Ann Dowd 

HARRY, Syndicated (1) 
Best Talk Show

HOUSE OF CARDS, Netflix (1)
Best Actress in a Drama Series – Robin Wright 

I AM ELIZABETH SMART, Lifetime (2)
Best Movie Made for TV
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Alana Boden 

ICE ROAD TRUCKERS, History (1)
Best Unstructured Reality Series

THE IMMORTAL LIFE OF HENRIETTA LACKS, HBO (1)
Best Movie Made for TV

INTERVENTION , A&E (1)
Best Unstructured Reality Series

THE LATE LATE SHOW WITH JAMES CORDEN, CBS (1)
Best Talk Show

LIVE PD, A&E (1)
Best Unstructured Reality Series

THE LONG ROAD HOME, National Geographic (1)
Best Limited Series

THE MARVELOUS MRS. MAISEL, Amazon (3)
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Rachel Brosnahan 
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Alex Borstein 

MASTER OF NONE, Netflix (2) 
Best Actor in a Comedy Series – Aziz Ansari 
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Alessandra Mastronardi

MODERN FAMILY, ABC (2) 
Best Comedy Series
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ed O’Neill 

MR. ROBOT, USA (1)
Best Supporting Actor in a Drama Series – Bobby Cannavale 

ONE DAY AT A TIME, Netflix (1)
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Rita Moreno 

ORPHAN BLACK, BBC America (1)
Best Actress in a Drama Series – Tatiana Maslaney 

OUTLANDER, Starz (1)
Best Actress in a Drama Series – Caitriona Balfe

PATRIOT, Amazon (1)
Best Comedy Series 

THE PROFIT, CNBC (1)
Best Structured Reality Series

PROJECT RUNWAY, Lifetime (1)
Best Reality Competition Series

RAY DONOVAN, Showtime (1)
Best Actor in a Drama Series – Liev Schreiber 

RICK AND MORTY, Adult Swim (1) 
Best Animated Series

RIDE WITH NORMAN REEDUS, AMC (1)
Best Unstructured Reality Series 

RUPAUL’S DRAG RACE, LOGOtv (2)
Best Reality Competition Series
Best Reality Show Host - RuPaul

SHARK TANK, ABC (1)
Best Structured Reality Series

SHERLOCK: THE LYING DETECTIVE, PBS (1)
Best Movie Made for TV

SILICON VALLEY, HBO (2) 
Best Actor in a Comedy Series – Thomas Middleditch 
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Kumail Nanjiani 

THE SIMPSONS, FOX (1)
Best Animated Series

THE SINNER, USA (2)
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Bill Pullman
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jessica Biel

SNEAKY PETE, Amazon (1)
Best Supporting Actress in a Drama Series – Margo Martindale 

SO YOU THINK YOU CAN DANCE, FOX (1)
Best Reality Show Host – Cat Deeley 

STRANGER THINGS, Netflix (2)
Best Drama Series
Best Supporting Actor in a Drama Series – David Harbour

TEEN MOM, MTV (1)
Best Unstructured Reality Series

THIS IS US, NBC (3)
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown 
Best Supporting Actress in a Drama Series – Chrissy Metz

THE TONIGHT SHOW STARRING JIMMY FALLON, NBC (1) 
Best Talk Show

UNBREAKABLE KIMMY SCHMIDT, Netflix (2)
Best Actress in a Comedy Series – Ellie Kemper
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Tituss Burgess 

UNDERCOVER BOSS, CBS (1)
Best Structured Reality Series

VICE PRINCIPALS, HBO (1)
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Walton Goggins 

THE VOICE, NBC (1)
Best Reality Competition Series

WATCH WHAT HAPPENS LIVE WITH ANDY COHEN, Bravo (1) 
Best Talk Show

WHO DO YOU THINK YOU ARE?, TLC (1)
Best Structured Reality Series

WILL & GRACE, NBC (1)
Best Support Actor in a Comedy Series – Sean Hayes 

THE WIZARD OF LIES, HBO (3) 
Best Movie Made for TV 
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Robert De Niro 
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Michelle Pfeiffer

YOUNGER, TV Land (1)
Best Actress in a Comedy Series – Sutton Foster